Kam vyrazit do okolí Miletína?

Miletín je městečko s bohatou historií, jeho okolí nabízí krásné výlety do přírody. I v jeho okolí naleznete stopy, kudy kráčely české dějiny. Nebo vylezte na kopec Zvičina a rozhlédněte se po tomto malebném kraji.

Původní mokřiny a bažiny v okolí Miletína zmizely, zůstaly však dva vodní toky, říčka Bystřice a potok Bystrý. V okolí je několik rybníků – Buben (v mapách Bubnovka), Jordánek a v miletínské bažantnici (CHKO) Povolír. Největší rybník, Penížek, byl vysušen a slouží jako pole.

Zbytky lázní

Severně od Miletína, poblíž osady Brodek jsou v krásných bukových lesích zbytky miletínských lázní. Za krásným klenutým mostem se najdou zbytky schodiště s vytesaným letopočtem 1750, kamenné podlahy a základy komína od kotelen. Přívod minerální vody byl zajištěn ze studánky s kameným klekátkem (voda je pitná dodnes). Poblíž této lokality je pískovcový lom, který mnoho let využívali miletínští skauti jako tábořiště. Směrem k Třebihošti Býval dřevěný hrádek Slosberk (Šušpárek). Jsou zde patrné valy.

Vzhůru na Zvičinu

Dál na sever můžeme dojít do vesničky Chroustov, za vesnicí v údolí potoka Trotinka je chata miletínských skautů. Odtud se po několika kilometrech dojde na nejvyšší kopec, na Zvičinu s Raisovou chatou a kaplí. V zimě je v provozu sjezdovka, v létě možnost paraglidingu. Ze severní části krásné výhledy ke Dvoru Králové, na přehradu Les Království a dál k horám.

Kaple, kostelíky a hřbitovy

Od Miletína směrem západním je Červená Třemešná s kostelíčkem s věží nízkou (balada Poklad), zbytky tvrze Miletínek (Diviš Bořek z Miletínka) a dál za Tetínem se dá dojít do Lázní Bělohradu. Cestou se turista musí zastavit na Byšičkách, malý hřbitůvek s románským kostelíkem Sv. Petra a Pavla, u kostelíka kamenné klekátko s vytlačenými koleny sv. Petra.  Na hřbitově je pochován Hudební skladatel Karel Moor a spisovatelka Leontýna Mašínová. Nedaleko opravená křížová cesta.

Hořice – trubičky a sochy. Hodně soch!

Směrem jižním je 6 km vzdálené město Hořice – město kamenné krásy.  Mnoho soch se dá vidět ve Smetanových sadech, na vrchu Gothard a v galerii plastik. Moderní skulptury každoročně přibývají díky sochařskému sympoziu.

A kam dál?

Dvůr Králové, s jeho ZOO nemusím představovat, stejně jako Kuks a Braunův Betlém, které určitě stojí za návštěvu. Přijďte pobejt!

Sepsala: Lenka Kožíšková, Sůvka