Medaile Jiráskova kraje

Hranice mezi jednotlivými stupni vyznamenání není ostrá. Při rozhodování o vhodném stupni je nutné kromě zastávané funkce zohlednit i dobu, po kterou je vykonávána, případnou nadprůměrnou kvalitu odvedené práce či přínos dané osoby pro hnutí, který nelze vyjádřit formou odsloužených let.

Ve výjimečných případech lze Medaili Jiráskova kraje udělit i nečlenu Junáka, který však svou činností k chodu oddílu či střediska výrazně přispívá.

V případě nejasností o vhodném stupni vyznamenání ráda poskytne Krajská rada Junáka konzultaci.

1. stupeň BRONZ

Bronzový stupeň je možno udělit za kvalitní práci v družině či posádce a to už osobám starším 15 let. Medaile může být též udělena činovníkům, kteří mají podíl na chodu oddílu. Může se jednat např. o správce oddílového materiálu, pokladníky či kronikáře oddílu.

2. stupeň STŘÍBRO

Pro činovníky, jejichž oddílová práce má přesah do střediska je určen stříbrný stupeň. Může se jednat o úspěšné vedoucí oddílů, střediskové hospodáře či správce základny.

3. stupeň ZLATO

Zlatým stupněm jsou oceňováni činovníci, kteří buď dlouhodobě zastávají klíčové funkce na středisku (vedoucí, jeho zástupce) a/nebo svoji činností přesahují rámec domovského střediska do nadřízené organizační jednotky (např. pořadatelé tradičních mezistřediskových akcí). Mimo toho je určen pro činovníky, kteří se dlouhodobě aktivně podílejí na chodu či aktivitách skautského okresu či kraje (stálí pořadatelé závodů, předsedové či hospodáři OJ, …).

Jak vyznamenání vypadá, může být zajímavé nejen pro sběratele ...