Krajský archiv

Vážení bratři a sestry,

od 1. 5. 2016 začala platit nová směrnice k nakládání s dokumenty v Junáku (viz příloha), která stanovuje jak zacházet se vším, co v minulosti i dnes vytvoří vaše jednotka, ať jde o dokumenty, tisky, kroniky, třírozměrné předměty…. vzniklé rukama, písemně či elektronicky.

Směrnice řeší jak naplňování našich povinností daných zákony, tak vlastní péči o paměť skautingu, které se netýká pouze historických cenností, ale začíná již u dokumentů vytvořených včera.

Podobu směrnice a její popis naleznete na Skautské křižovatce, kde také budou přibývat metodické návody jak ji nejlépe naplnit. Podstatné je, že o vaše dokumenty můžete stále pečovat buď sami, nebo za pomoci Skautského institutu, ovšem svěřit je státní instituci (archiv, muzeum…) můžete pouze pokud o ně Skautský institut neprojeví zájem.

Díky tomu, že v našem kraji existuje expozitura Skautského institutu, která má práci s dokumenty v hlavním popisu práce, máme situaci v mnohém ulehčenou.

Můžete se tak na nás obrátit:

• s žádostí o metodickou pomoc, jak směrnici u vás naplňovat
  • s uložením vašich historických dokumentů a dalších předmětů v odpovídajících podmínkách
  • v pomoci s mapováním historie místního skautingu pro výstavy, almanachy či jiné účely
  • s vyřešením skartačního řízení
  • s uložení novějších dokumentů

Neváhejte se tedy na nás obrátit jak o radu či v otázce převzetí dokumentů do archivu.

S pozdravem za Královéhradecký kraj

Libor Němeček – Tajfun